KARNİYOL

KARNİYOL

Sadece arıcı

15 Nisan 2011 Cuma

Nisan ayında arılarımız kışı yaşıyorÜstteki yavrulu çıtalar 4 gün öncesine ait ve en zayıf kovan.

Bal stokları epey azaldı durumlarına göre yardımcı olması için invert şurup ile takviye yapıyorum. Şimdilik sorun yok ilerleyen günlerde havalar ısınırsa sonuçlarıdaha net göreceğiz.

Durumlarını görmek için ilk etapte körük vermeden üst örtüyü açıyorum.


Körük verdikten sonra arılar kaçışıyor ve sakince işimize bakıyoruz.

Kıştan bir avuç çıkn arım var yan tarafa şurup versem çekemeyecek şurup ekşiyecek mecbur üstten poşetle bırakıyorum o esnada eldivende bir sürü arı hepsinin iğnesi çıkmış durumda. Kara kışı atlatan arı sokmaktan telef olacak diye korkuyorum.

Körük yakmak için çeşitli çakmaklar tezgahlarda mevcut ama bu çakmak bana çok cazip geldi istediğiniz tarafa çevirip basın kullanımı çok rahat fiyatıda 2 tl.


Arıların kovanları olduğu gibi duruyor daha aktaramadım sebebi ise kovanları istediğim gibi dizayn edememiş oluşum.
Geçen sene arıların çektiği polenleri görünce burada polen tuzaksız kovanlar ile çalışmamak gerektiğina karar verdim. Aslında geçen yıl bu şekilde yaptıracaktım lakin bu işi tarif edipte yaptırabileceğim türde bir marangozumuz yok elde de tariflik numune yok elek telli altlıkları zor yaptırmıştım. Bunları yaptırırken bile sorun yaşadım ben iki tuzak olmasını istedim.İlk tuzağa gelen arı ikinci tuzağa ulaşamıyor çünkü arada olması gereken boşluk  kapatılmış ve arı geçişi yok ama iki tane tuzak var dedim bu şekilde olmaz ben iki tuzağıda kullanmak istiyorum sonra yeniden yapmışlar istediğime yakın olmuş.
Erik ağaçlarındaki durumlar bu şekilde dün buralara kar yağdı ama çiçeklere zararı olmamış gece hava sıcaklığı yükselmişti.Ballı babalar hala sağlıklılar ama havalar müsade etse arılar çok faydalanacaklardır.Bu yabani erik ağacı geçen sene müthiş çiçekliydi sağolasıca çobanlar yazın yaprakları koyunlarına yedirmek için kesmişler yorum yok...Arada güneş açınca kovanlar hareketleniyor.


Bu kuzucuklar canlı halleri çok daha sevimli idi.

Cümleten sağlıklı arılarınız ve bol arı ürünleriniz olması temennisi ile...

3 yorum:

Mehmet Yüksel dedi ki...

Fatih selamlar,
inşallah yakında havalar düzelir ve sizlerde kovanlarınıza ballıkları atarsınız,polen tuzakların hayırlı olsun,doğa bu sene biraz değişik ama bunada şükür.
Hayırlı sezonlar,selamlar.

Mustafa Doğan dedi ki...

Bu kovan yaptırma işi çok zahmetli bir iş. Kovanı yapan kişi arıcı olacak. Bende Akşehirde bunun sıkıntısını çekiyorum. Elektelli altlık yaptırmak için gezmedik yer bırakmadım. İş yok der millet ama işe yanaşmaz. Yaparım diyenlerde insaf kalmamış neredeyse kovan parası istiyor. Neymiş ince işmiş.
Şöyle seri üretim yapacak fabrika cinsinden bir yer açılsada takır takır altlık üretsede alsak..
Rabbim yar ve yardımcın olsun bu arılarla inşallah seni tutan olmaz...

Selam ve dua ile...

Mirili dedi ki...

Aleykümselam
Sağolasın abi inşallah hep beraber istediğimiz gibi bir sezon geçiririz.

Mustafa abi durum hakikaten öyle elek telli altlıkları bende yaptırmakta çok zorlandım tüm resimleri önlerine koysamda iş yok benim anladığımı onlar anlayamıyor garip bişeyler yaptılar en son başında durup tariflerle işi anlattım ona rağmen yinede eksik anlamışlarki alta sacı takacak yer yapılmamış.
İnşallah abi sağolasın Hz. ALLAH cümlemizin yardımcısı olsun...