KARNİYOL

KARNİYOL

Sadece arıcı

24 Mart 2011 Perşembe

son durumlar ve yeni arılarım


Boğaz köprüsünden geçmeyeli uzun zaman olmuş...
Geçenlerde Dr.Muhteşem abi ile görüşmemizde arılarına talip olduğumu söylemiştim sağolsun yardımcı olacağını söyledi. Bende epeydir İstanbul'a gitmeyi planlıyordum bu vesileyle işimizde halloldu.
Hava çok soğuk araba derecesi 6 ve biz kovan açıp çıta çekiyoruz hakikaten benim açımdan son derece önemli olan kısım bu sakinlik.Gerisi nasılsa hallolur.
"Geçen yıl neler çektiğim geçmiş kayıtlarda mevcut. Acaip sıkıntılar yaşadım hayırlısı bakalım bu sene tekrarını yaşamak istemiyorum. Kendi arılarımı satmıştım makinam olmadığı için resimlemek nasip olmadı hayırlısı olsun satarken bir kovanı almadılar daha üst örtüyü alır almaz sarmıştı alan arkadaş dedi bunu naprsan yap :( napılır ki duruyor öyle kenarda birde karniyol götürmüştü bizde artık kalanlarla iş yapacağız. "


Sabah yalova - yenikapı hattından karşıya geçtim uğramam gereken yerler vardı devamında anadolu yakasında.Gün içerisinde daha erken bir vakitte gitmeyi planlıyordum imkan olmadı ama çok kişinin gönlü oldu hamdolsun. Hatrını soramadıklarımında bir dahaki sefere içeriz çaylarını  aslında benim aklım hışırda :).

Çevremde karniyol arısını kullanmamam gerektiğini pek iyi bir arı olmadığını söyleyenler oldu halbuki bu kişilerin bir çoğu arıcı bile değil bir sohbette duymuşlar konuşuyorlar.
Benim için sakin olması herşeyden önemli. Herhalde yiyecek kadarda bal yaparlar. Onun bunun dediğinden ziyade yapılan işler göz önünde Mehmet abinin prensipli arıcılığı Ali abi ve Muhteşem abinin arıdaki tecrübeleri göz önünde ben bu arı ile bir şekilde çalışmak istiyorum biiznillah.
Almanlar canlarını o kadar seviyorlarki konforlu araçları kullandıkları gibi arının bile sokmayanı ile çalışıyorlar.

Bugün öğle arasında hava sıcaklığı arılara bakacak kadar ısınmıştı yemek arasında soluğu arılıkta aldık. Müthiş bir arı uçuşu vardı bir haftadır dışarıya çıkamayan arılar temizlik yapmakla meşguller.
Yavru durumları bu şekilde olağan hali ile devam ediyor. hafta sonu ufaktan bir besleme yapıp üremeye katkımız olurmu diye düşünüyordum ama analar iyi çalışmış bugün arıların basacağı gözler doldurulmuş bal durumuda iyi.


Polen getiren arı dinlenirken kaçırmak istemedim.


Buda benim karniyollardan biri en son baktığımda bu gözler kapanıyordu şimdi ise ilk yavruları çıkarıyor. Taze bal görüntüsü ise kenardaki inverti çekiyorlar. Aslında besleme yapmama gerek yok ana arılar işi biliyor. Onlarda yazın geldiğinin farkında.


Burada kenardan çekilen balın sonucu olarak peteklerin üst ksımlarının kabartıldığını görüyoruz.


çevrede bademlerin bir kısmı açtı ama erikler hala hazırlanıyorlar son soğuklar erteledi.
Hz. ALLAH hepimize sağlıklı ve çalışkan ayrıca sakin arılar ile çalışmayı nasip etsin İNŞAALLAH.
Hayırlı günler...

7 yorum:

EMRAH dedi ki...

Sayın Mirili yeni arılarınız hayırlı olsun.sağlıcakla kalın.

taskın dedi ki...

arılar hayırlı olsun

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Fatih Bey.

Yeni kolonileriniz hayırlı olsun.Tecrübe eden birisi olarak söylüyorum,arı ile çalışmaktan zevk alacaksınız.Artık bundan sonra uzay elbisesi yok :)

SLM ve Muhabbetle...

Mustafa Doğan dedi ki...

Hayırlı olsun Burak Fatih kardeşim.
Sanırım kovanlarıyla birlikte almışsın. Gayet iyibir yatırım. Rabbim emeklerinizi zai etmesin.

Mirili dedi ki...

Emrah abi sağolasın.
Taşkın bey teşekkürler.
Slm. Yusuf abi hep bu düşünce ile yola çıktım Hz. ALLAH utandırmaz İNŞAALLAH. O neydi öyle geçen yıl çevredeki çobanlar bile bıkmıştı.
Teşekkür ederim Mustafa kardeş biiznillah daha iyi zamanlarımızda olur İNŞAALLAH.

Mehmet Yüksel dedi ki...

S.a Burak kardeşim,
Arıların ve yeni sezonun hayırlı olsun,selamlar.

Mirili dedi ki...

wealeykümselam mehmet abim çok sağolasın hayırlı ve bereketli sezon geçirmeniz duası ile