KARNİYOL

KARNİYOL

Sadece arıcı

28 Mart 2012 Çarşamba

Cevizleri diktim, aşılamaya devam


Bu hafta arılar ile hiç ilgilenemedik desek yeridir sadece karşıdan bakmayla yetindik.

Oğlaklar akşam üzeri taze sütün tadını çıkarıyor.

Bildiğiniz gibi dikimi bekleyen ceviz fidanlarım vardı bu hafta havaların sıcak gitmesi işlerimizi kolaylaştırdı diyebilirim. 
Aralık ayında hazırlanan çukurlar hava şartları sebebi ile bu zamana kaldı. Tarla içerisinde şükürler olsun bana yetecek kadar su var. 
Fakat benim fidanları sürekli sulamam zor oluyor. 
Bunları düşünerek piyasa da su tutucu gübre olarak bilinen (içeriği kağıdın ham maddesi olan) gübrelerden aldım ne derece etkili önümüzdeki yıllarda nasip olursa göreceğiz.

Ölçü olarak her meyve çukuruna bir kapak kullandım. Bazı çukurlar da hala su vardı gübreyi atıp bekledim.Yaklaşık 10-15 dk. sonra atılmış olan su tutucu gübre çukurdaki suyun % 70-80' ini çekmişti.

Su olan çukur ile gübre atılan çukur farklı diğerinde resim almayı unuttuk :)

Kağıdın ham maddesi olarak kullanılmasının yanında bebek bezlerinde v.b. yerlerde de kullanılıyor. Çocuğun altının kuru olması bez içerisinde bu maddeden ne kadar çok varsa o kadar etkili demek.


Bazı çukurlarda su yoktu fakat gübre oradaki nemin etkisi ile topak olmaya başlamıştı.

Diğer gübre yine organik hümik asitin toz halidir. Ayrıca yaz boyunca yapılan sulamalarda da hümik asidin su ile verilmesi uygun görülüyor.

İnşallah faydasını görürüz. Dedikleri kadar çıkarsa çok işime yarayacak.Çukurlar her ne kadar aralık ayında açılmış olsa da yağan yağmur ve kar sularının sürüklediği topraklar tekrar doldurmuştu.

Bana yardıma gelen arkadaşlar çukurların içerisi temizlemekle meşguller.Biiznillah cevizleri diktik nasip olur ise damlama sulama da yaptırmak istiyorum.

Sulama konusunda neler yapabilirim, depo veya su motoru gibi kullanılacak aletler neler olmalı, tecrübesi olanların bilgisine ihtiyacım var.

Elimde 2 tane biri büyük biri küçük elektrikli su motoru var. Ömrümüz olduğu sürece tarlada elektrik de lazım bunları düşünerek güneş enerji panelimi alsam, zaman gösterecek.


Ballıbaba' lar Orhaneli de açtı ama bizde hala görüntü yok.

Arıların yanında kızılcık ağacı çiçeklenmiş. Geçen sene arılar geliyordu fakat bu sene görmedim.Aşı yapılacak ceviz enişteme ait. Daha önceden kesmişti.Aşılanacak uygun yerlerden kesildi.

Bu tür aşılar da acı suyun akması için işimiz acele ise veya hava şartları müsait değil ise kesip beklemeye gerek yok. 

Ağacın dip kısmından bıçakla sert bir kesik atıyoruz ki su yukarıya tırmanmadan bu kesiklerden aksın.Kalemlerimiz hala buzdolabının sebzeliğinde ikamet ediyor.


Çekimi yeğenim yaptı beni çekme yaptığım işi çek demiştim o da nereleri çektiyse artık :(

Umarım faydalı olur ve aşılar tutar yoksa bizim enişte iyi makaraya sarar :)))


Aşı yapılıp naylon ile muhafaza altına alındı içerisine toprak koyuldu ve çok sıkı olmamak şartı ile bağlandı.

İpi çok sıkarsanız üstten sıkacağı için kalemleri oynatır. Aşı yapılır iken dikkat edilecek en son kısımda ipi dikkatlice bağlamak kalemleri rahat bırakmaktır.

Aşı, meyve budama, meyve dikme, sebze çimlendirme, tohum ekme, hasat yapma veya uzun süreli kullanım maksadı ile kerestelik ağaç kesme gibi işlerde ay takvimi takip edilerek uygun  (ay yenisi ve ay eskisi) zamanlarda yapılması bize büyüklerimiz tarafından söylenirdi.

Babam ile önceki yıllarda iki adet kiraz fidanı dikmiştik. Bir tanesini sürekli ilaçladığımız halde yapraklarını tırtılların istilasından kurtaramadık ve kurumasına sebep oldu fakat diğeri hala sağlıklı.


Rahmetli Osman amcamız tarafından aşılanan bir ceviz. Dallarını sarmaşık gibi birbirine dolamışlardı bakımları düzenli olmadığından mıdır nedir pek gelişmediler.Aşıları siyah kaliteli elektrik bandı ile sarmıştım o resmi geçenlerde yüklemeden geçmişim.Babam kavakları satmış en kalın olanlar gitti.Bahçede her yer dal budak epeyce topladık kışa hazırlık şimdiden başladı.

Kışın bacaların tıkanmaması için kavak odunu ideal. Çam budakları çıralı olduğu için çabuk dolduruyor.Erikler Orhaneli de yavaş yavaş çiçekleniyor.

Haftaya artık vakit bulur isek arılarımı getireceğim bahçe sahibi diyor oğul çıkarsa benim :(

Telefonu kaybettik yenisini aldık resimleri onunla çektim ama ben pek beğenmedim resimlerin hepsi dikdörtgen görünüyor.


Boğazından nasıl geçti demeyin :)

Bir salep içesim geldi ki sormayın gitsin o kadar olur. 

Taze sütü kaynatıp yaptım tadını hatırlayanlar bilirler tarçını da kaymağın üzerine serptim. Kaymağın tarçınlı tadı başka ;)

Bereketli bir sezon geçirmeniz teraccisi ile.

7 yorum:

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Fatih abi kolay gelsin maşallah aşıları yapmışsın cevizlerde dikilmiş,çektiğin video çok işime yarayacak inşallah,sağlıcakla kal abi.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Fatih kardeşim kolay gelsin,
Cevizleri sonunda dikmişsin hepsi tutar inşallah,hayırlı olsun.
Ceviz aşısında niye aşı kalemini yerleştirdikten sonra sarmadın direk
macun sürdün?
Ceviz fidelerini dikdikten sonra kök ve dal budaması yaptın mı ?
Soru üzerine soru :)
Salebi niye tek başına içtin,biri seninle salep içmeye gelecekti ne oldu ?
Bir de şu yeni ay eski ay meselesi kafamı karıştırdı,ayın başındamı yapılacak işi yapmak gerek yoksa sonundamı orasını bilemedim.

Hayırlı sezonlar,selamlar :)

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi kabuk aşısı felan bizi bozar, aşının hası kakma aşıdır.:/) film güzel olmuş da salebin zamanı geçti gibi boza yapılıyomu sizde:/) sağlıcakla kal abi.

ALİ TÜRK dedi ki...

Fatih kolay gelsin, güzel paylaşımlar olmuş.
Geçen yorumda beni yazmamışın demişsin, sana demedik mi bu aşıları bir blokta topla diye, burnunun dibinde sonbaharda görürüz diyen, baharda kendi halini gördü. Birde onlara aşı yapıver bari, artıkın kakmamı olur, yarmamı, bunlar odun olmuş aşı tutmazmı dersin bilemem, sağlıcakla kal.

Keçiyi görünce bir acayip, oldum, salepin tadı unutulurmu be, içtiğim en iyi salep sizin köydeki salepti::))

Mirili dedi ki...

Serdar abi teşekkür ederim İnşallah başarılı oluruz hayırlı günler.

Mehmet abi cevizleri diktik hayırlısı bakalım,
Kalem kenarlarından hava alır düşüncesi ile yaptım macunu sürünce toprağı sıkıştırmaya gerek kalmıyor.
Fidanların dikimi yapılır iken tabi ki kök budaması ve dikimden sonra da uçları 50,60 cm civarından alıyorum ve uç kısımlarına macun sürüyorum.
Salebi nasıl içmem (yeri geldi dimi) bana çoluk çocuk deyip kendilerini arıcı görenler arı alıp neler yapıyor neler sonbaharda gününü göreceksin derken keşke kendi arılarına da baksaydılar...
Ay konusunda eskiden takvimlerde ayın o gün ki hali yazardı ayın hilal şekline dönüşmesi ile bahsettiğim işler duraklatılır.
Genelde bütün işler ay parlak iken yapılmalı. Ata sözüdür eski püskü veya kıyafetini düzeltmeyen insanlara "ayın eskisinde mi doğdun" derler :))

Ah be dünürüm sonbahar da yapılan aşı tutar mı hiç ama tuttu :))
Boza ev yapımı zor yoksa çoktan vitrine çıkardı :))

Ali abi inan akıl verirken akıl arayanı görmek isteyenlere ÖRNEK mahiyetinde kendi arısına bakamayan benim arıma yol gösteriyor.
Onların aşıları tam ba ;) alışmışlar aşıcı arılarla çalışmaya
seni beni ÇEKEMİYORLAR.

Salep her zaman hazır ama ben asıl baharda bal içmeye bekliyorum ya gelirsiniz ya da gelirim :))

Hayırlı günler...

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Fatih Bey.

Damlama sulama diyorsun,motor diyorsun,güneş paneli diyorsun buraya kadar tamam.Lakin suyu nerden çekeceksin ondan haber vermiyorsun.

Uygun bir depoya sahip olduğunu düşünüyorum ve bir kaç önerimi sunuyorum.

1.Suyu kuyu ve benzeri yerleden taşıman gerekiyorsa ve elektrikte yok ise güneş panelleri bu açığını kapatacaktır.Tabii panelleri de koruyacak bir yerin olmalı.

2.Depoladığın suyu ,damlama sulama hortumları ile ağaçların her birine istediğin miktarda dağıtabilirsin.Fakat burdaki ayrıntı standart delikli sulama hortumlarını değil,deliksiz hortumları alacak ve o hortumu ekipmanları ile kuracaksın.Sistem çok basittir ve ustaya da ihtiyacı yoktur.

Kullandığın su tutucu sistem yaygın olarak kullanılan bir sistem.Fakat tdoğaya aygırı bir uygulama diye düşünüyorum.Benim bu konuda ki uygulamam ise ; talaşın at gübresi ile karışımı var.At gübresi içinde yok gibi ama benim açımdan önemli olan talaş.Toprak altında hem su tutması ve aynı zamanda zaman içerisinde mantarlaşarak çürümesi sonucunda organik gübre olması tercih sebepim oluyor.

SLM ve Muhabbetle...

Mirili dedi ki...

Yusuf abi Selamlar;

Sulama için tarlanın ortasında 2 mt derinliğinde 5 mt genişliğinde sulama havuzu var. Tarla 45 c den daha fazla eğimi olan bir yerde bulunuyor. Havuzun suyunu motor 200 mt den uzağa pompalayacak veya tarlanın üst kısmına depo koyup oradan sulama yapılacak.

Depo ve su preoblemim yok 2 tane elektrikli motor da hazır damlama sulama hattı çekmek işin en kolay kısmı.

Beni düşündüren 45 c eğime sahip olan tarla da su 200 mt den uzağa (hem dikine hem paralel hem de çapraz olarak gidebilecek) pompalanacak damlama için ne kadar güce ve elektiriğe ihtiyaç duyacağım.

Su tutucu hakkında "potasyum tabanlı selülozik bir bileşik olup tamamen doğal bir yapıya sahip" olduğunu biliyorum.
At gübresini nereden bulalım :) eskiden atımız vardı. Yanmış sığır gübresi de kullanmıştım fakat o da çok ot çıkartıyor aynı zamanda farklı böcekler ağaçların saçaklarına zarar verdiğini gördük artık kullanmıyoruz. Ayrıca domuzlar kışın meyve ağaçlarının diplerinde solucan ve böcekleri bulma ümidi bütün tarlayı mahvetmişti :(

Hayırlı günler...