KARNİYOL

KARNİYOL

Sadece arıcı

11 Eylül 2011 Pazar

Arılarım, bahçemiz ve eşek arısı


Sabah haftanın yorgunluğu üzerimdeydi öğleye doğru arılığımı dolaşmaya hemde durum kontrolü yapmaya gittim.
Geçen hafta süzdüğüm petekler bal ile dolmuş üstelik bazıları sırlanmaya başlamış.

Vaziyet karşısında fazla söz israf olur.


Ürettiğim analardan biri 3. çıtaya yavru basmak ile meşgul telaştanmıdır yoksa hala öğrenemediğinden midir bazı gözlere çift yumurta atmış.

Destek olarak bu kovana sadece kek vermiştim gayreti neticesin de her ne kadar gerek olmasa da, resmini eklediğim ballı peteğini de verdim rahat çalışsın, öyle bir çıtayı çoktan haketmişti.Ali abinin gönderdiği analardan biri, bu kovan sürekli meme yapmakla meşguldü.
10 çıtalı bir kovan kendi haline bırakmıştım, ya saklı gözlerden analar çıktı ya da çıkamadan bu eski ana duruma el koydu ki görünce bende şaşırdım,
6 çıta ve ful yavru devamında ise üstteki çıta gibi 4 çıta bal.

Eleştirmek yerine maşallah demeli değilmi.

Buradaki arıcılara soruyorum "durumlar nasıl" diyorlarki "hiç bal yok", onlara hayırlısı olsun diyorum ama içimdende "geçen yıl benim kovanlarda öyleydi" demekten kendimi alamıyorum... 


Çift kuluçkalıkta çalışan bir kovan yavru çıkmakta geçen hafta verdiğim kekler bitmek üzere. Şimdilik kek işini askıya alıp ekim ayında tekrar vereceğim çünkü arıya teşvik vermeye gerek yok görünüyor.
Arıcılar arısına yumurta attıramamaktan ve bal alamadığından şikayetçi, şükürler olsun ki umduğumdan fazlasını aldım ve korkuyorum ki çift kuluçkalıkta çalışan arılarım bal blokesi olup kuluçkalığı alta çekebelirler.Diyeceksiniz bu resimde neyin nesi büyttüğünüzde görebilirsiniz.
Arı kuşları gruplar halinde geçiş yapıyorlar fakat her geçişlerinde dikkat ettim hem yüksekten uçtular hem çabuk geçiyorlar sebebi ise çevredeki yırtıcı kuşlar onlar geçiş yaparken anında ortaya çıkıp saldırıyorlar fakat resim karesine o sahneleri alamadım.


Yıl bazında çok yoğun bir hafta geçirdik iş yerinde iso kalite denetlememiz vardı evrak kayıt epey yorulmuşuz.
Yanımda oturan Aydın VURAL bey, Teknik direktör Yılmaz VURAL'ın ağabeyi kendisi şirket danışmanlarımızdan dır her sene iş bahanesi ile bir araya gelip vakit geçirme imkanımız oluyor.
Karşımızda oturanlar ise çalışma arkadaşlarım Nihat bey ve eşi Neslihan hanım.


Yerli domates.


Aşı böğürtlen.Fındığı sadece karadenizde ve yakınlarında olur diyenlere bir örnekte bizim bahçeden, fındık ağacı fidan olarank Adapazarından eniştem öğretmenlik yaptığı zaman getirmişti o zamandır çok iyi gelişti her sene bolca fındığını yeriz ama bazen sincaplar bizden önce davranıyorlar.


Nar ağacı bu sene cömert değil.


Köydeki evin çatısına uzatılan üzüm asması ve üzümleri.

Abim bağ işlerini başına kaldıktan sonra öğrendi, sağolsun asmanın bakımını düzenli yapınca salkımlar böyle parlıyor.


Kışın oda da yetişmesi için saksıya ekilen acı biber.


Közde mısır.

Pirinç taneleri böyle kuyruğunu kaldırınca pilav leziz olurmuş.


Sucuk reklamlarında pek sık rastlarız ama ne hikmetse böyle dumanı tüterken değil yerken gösterirler halbuki işin sırrı dumanda.


Tüm çekimleri cep telefonu ile yapıyorum işin tersi makro çekim yapması için bir seçenek yok ayarlaması zor oluyor, resimleri çekmek neyse de video çekimi sıkıntılı oldu.

Şimdi gelelim asıl meseleye:
Epey zamandır aklımda olan bir mesele, bana dediler ki Karniyol arısı buraya bazı sebeplerden dolayı adapte olamaz.
O sebeplerden biride Karniyol arısının eşek arıları ile mücadele edemeyişi imiş, miş miş diyorum çünkü öyle dediler kocaman bir MİŞ.
Dedim ki şu arıyı bir deneyelim ve görelim durum öylemi. Tuzaklardan sersemlemiş olanını alıp kovanın uçuş tahtasına koydum anında bir arı yumağının içinde kaldı makinanın play tuşuna bastığımda arılar olaya müdahale etmişlerdi bile.

Peki sonuç nedir derseniz arıları düştükleri yerde izlerken farketim bütün kovanların önünde ölü eşek arıları var otlar sebebi ile dikkatimizi çekmemiş.

9 yorum:

cuneyt dedi ki...

paylaşımların çok güzel.. kolay gelsin

Mustafa Doğan dedi ki...

karniyolun eşek arılarıyla mücadelesi benimde dikkatimi çekmişti evet iyi mücadele ediyorlar diğer arılarda nadiren gördüüm bişey. Belki istisnalar olabilir.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Fatih abi içimizi açtın gene. Pilavın kuyruğunu kaldıranını hiç denememişim:) kısmet artık sağlıcakla kal abi.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Fatih maşallah resimlerin harika görünüyor,paylaşım için teşekkürler.

Selamlar.

Mirili dedi ki...

Teşekkür ederim cüneyt kardeş sağolasın.

Zaten arılarımız bu tür mücadeleyi yapmasa mutlaka aciz konuma düşecek ve yaşama şansı kalmayacak dolayısı ile güçlü arı her zaman daha büyük bir ordu ile bekçilik yapıyor.

Doktor abi; pilavda işin usulü o kuyruğunu kaldırırsa yemesi daha makbul sayılır kısmet artık belki denemeye filan niyet edersin :)) sende sağlıcakla kal abim.

Sağol Mehmet abi içimden geldiği gibi bakıyorum doğaya selamlar muhabbetler...

ALİ TÜRK dedi ki...

Fatih sanırım bereketli bir sezon geçirdin. Nedense hepimiz niye daha fazlasını yapamadım der gibiyiz.

Benim yolladığım anaların istek olmadıkça kanatlarının birisi mutlaka kırpılmıştır. Tam uçamıyorlar ama genede bayağı bir mesafe gidebiliyorlar.
Ana arıyı kolonimi degiştidi sorunun cevabını bak ve kendin karar ver. Bize göre sapa sağlam gözüken kraliçeyi arılar degişştimek istiyorsa kesin bir bildikleri var.

Ben geçtiğimiz sene bir kovanla aylarca uğraştım, koloni meme yaptı ben bozdum, o yaptı ben bozdum.Bir ara işi çözdüğümü düşündüm, kolonideki bozuk petekleri aldım meme işi bitti. Sezon bitti kışı bitirdik, bu sene o ana arıyı gene değiştidiler. Yani bizim görüp bilemediğimiz bir hadise, arılar tarafından bilinip tespit edilip bu eksikliği ortadan kaldırmak için ana arıyı değiştiriyor ve arı oğulada gitmiyor. Bu dediğim arının yavru durumunda filan sorun yoktu, bana göre 4x4 ama arılar degişiyor.

Karniol arısının savunması olmaz ise yok olması gerekirdi, bu arıların oranı bulundukları yerlerde %1 bile degil ama hayattalar.
Arı kuşları Gebze dende geçiyorlar.

Boşuna bizim pilavımız çok lezzetli efendim süper gibi reklamlar yapma, pilavla hiç aram yoktur bilesin.

Sağlıcakla kal.

Mirili dedi ki...

Abi şükürler olsun sezonumuz kötü değildi, bu anayı dediğin gibi kendi haline bıraktım ama ona rağmen hala dolanıyor belki çift ana vardır düşüncesi ile kovanı epey karıştırdım ama yok.

Arının sakin davranışlarına bakıp ileri geri konuşmalara binaen o video yu çektim.

Pilavsız et düşünülürmü :)
huzurlu sağlıklı günler.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Fatih bey,Karniyolun adaptasyonu önemli degil.arıcının adaptaasyonu önemli.Kimin demesi önemli değil.Saglıcakla kalın.

Mirili dedi ki...

Vecdi amca ne diyeyim on numara bir yorum olmuş teşekkür ediyorum