KARNİYOL

KARNİYOL

Sadece arıcı

15 Ağustos 2011 Pazartesi

Sezonun sonuna geldik.Bu cumartesi iş çıkışı arkadaşımla arılıkta idik. Üst katlardaki balları alacak ve kovanları eski yerlerine taşıyacaktık. İlk iş balları aldık. Katları taşımaya uygun şekilde hazırlayıp arıların içeri girmesini bekledik.


Üstteki çıta bu yıl yaptığım bölmelerdeki arıların topladı polenlerin stoğu.


Bu kovanı geçenlerde bölüp gelişmesi için sağımlarda artan petek kırıntılarını vermiştim. Bölmelerin kışa sağlıklı girmesi için yiyecek stoğunu yaptırmak gerekiyor stok olması gerekenden fazla olursa o kovan kışa daha güçlü giriyor. Yoksa gelişemediği için uğraştırıyor.


Kolonilerimin gücü, davranışları, bal getirileri şükürler olsun ki şu ana kadar istediğim düzeyde devam etti. 
Bu haftadan sonra varroa mücadelesi ve kek verme işi başlıyor. Polen kapakları yarı açıktı bazı kovanlar işi abartmış.

Bir kovan poleni çok topluyordu farkettim ki diğerlerine göre gelişimi biraz daha geriden gidiyor. Polen almadığım veya az aldığım kolonilerin gelişimi ve polen stokları oldukça yerinde.


Arılarımı tarlamdaki yerlerine bıraktık şimdilik durumları böyle etrafı tanımaya çalışıyorlar.


Boş kovanlardan birine yapmışlar bu peteği.Cevizler olgunlaşıyor.
Normalde yeni dikilen fidanların meyveleri bir kaç yıl kopartılması gerekir ki fidanlar daha iyi gelişsin. Bazı cevizler gözden kaçmış irileşince farkediliyor, içleri olgunlaşınca almalıyım zira domuzlar baskına gelirse fidanları bile yerler.


Geçen yıllarda arazilerdeki sürüleri elimizden geldiğince seyreltme yapıyorduk ama son zamanlarda işlerin yoğunluğundan olsa gerek aksattık tarlalara ve bahçelere çok zarar veriyorlar, kabakların yapraklarını bile yemişler.


Muşmula bizdeki adı döngel ağacı bir kaç yıldır bakım iyi olunca neşesi yerine geldi.


Bu asmaların üzerlerinden traktörle geçmiştim arada kalıpta sonraki uğraştırsınlar istemiyordum ama onlar inatçı çıktılar birde meyve vermişler banada sulamak düştü.


Muhabbet kuşu elimdeki zile acaip alışmış o zile dokunmadan onunla oynamadan durmuyor.


Arıların bulunduğu bahçede bir çok meyve var. Bu şeftalide onlardan biri Maşallah bakım yapılınca verim ortada.Elma ağaçlarında çok sık olmasada oldukça iri elmalar var.


Salatalık.


Şetaliler daha olgunlaşmamış.


Bahçeyi dolaştık akşam ezanına az bir zaman kalmıştı işin kötüsü iftara davetliyiz. Arılara biraz duman verince etrafta arı filan kalmadı üstteki resmi aldığımda etraf bu kadar aydınlık değildi ama nasıl bu kadar net çıktı resimleri pc ye yükleyince şaşırdım.
Maske eldiven kullanmadan yükleyiverdik.


Yolumuzun üzerinde daha önce resmini aldığım balık tesislerine uğradık, buralara artık keklik avına gittiğimize ancak uğrarız.


İftar sonrası közde mısır ziyafeti.


Mudanyada zeytinler olgunlaşıyor. Ama fazla sık değiller.


İncilerin vaktina daha var.


İstanbul deniz otobüslerinin iskelesinin Altıntaş yolundan çekilmiş hali.


Pazar günü o kadar yorulup hararet yaptırmışızki denize atlayasım geldi :( ama yosunlardan denize girilecek gibi değil.


2011 in son kirazları buzdolabına saklama kabı ile koymuştuk bu zamana kadar tazeliklerini muhafaza ettiler sapları bile kurumamıştı.


Ev yapımı pideli köfte Rahmetli dedemizin (Bursanın yerlisi pilavcı Niyazi) zamanında müşterilerine sunduğu tarzda servis edildi.

Hayırlı Ramazanlar...

9 yorum:

Mehmet Yüksel dedi ki...

Fatih Selamlar,bal hasatın hayırlı ve berektli olsun,kapalı yavrulu çıta maşallah çok güzel,bu çıtalardan ve sonra çıkacak olan arılar kış arıları oluyor ve miktarları iyi olmalı.Resimlerin her zamanki gibi harika tebrik ederim,pideli köfte çok lezzetli görünüyor afiyet olsun,hayırlı ramazanlar,Selamlar.

Mustafa Doğan dedi ki...

Allah... Gene son resim beni bitirdir...
:)))

ALİ TÜRK dedi ki...

Fatih arıcılıkta sezonu mutlu kapatmak gibi yoktur. Bu ister bizim gibi hobi veya ek olarak bu işi yapsın isterse meslek olarak arıcılık yapsın sene sonu çok önemli. Bu sene hem rahat arıcılık hemde iyi bal aldın, çevrendeki arıcılar ne diyordu, efendim olmaz, oldu şimdi ne yapacagız. Hatta olmaz diyenlerinki olmadı, biz degil artık onlar arayış içine girdiler.
Ben olayın dahada farkındayım, yüzlerce kişiye ana arı vermişim ve o kişilerden bilgiler almaktayım. Vandan bir örnek vereyim, orada bir sağlıkçı kardeşimiz var, geçen sene deneme amaçlı iki ana arı almıştı, birisini kestirdi biri yaşıyor. Bu sene özellikle söylememize rağmen arıcılar bu ırka kat atmaktan korkuyorlar. 20 gün izine ayrılmış döndüğünde kovandan bal alacaklar, 30 çıtalık arının 2 çıtasında yavru kalmış, 28 çıta tamamen bal blokesi, bana telefon ediyor ne yapayım. Diğer kovanlarımda böyle bir şey yok diyor ve bu sene 4 veya 5 ana arı daha aldı.

İzmir'den bir örnek, orada Ali abimiz var. Bir türlü F1 le çalışamadı, elinde f2 ve f3 olmasına ragmen bal geldiğini anlamak için senin kovanlarına bakıyorum diyor, bal geldiğini hemen anlıyorum, kemeri hemen kabartıp agartıyor demekte.
Yeni, nice hayırlı sezonlar diliyorum.
Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Fatih Bey.

Bu yıl senin arıların maşallahı var.Onlar görevlerini yaptılar şimdi sıra sende.

Fatih bu ramazan günü bu eziyet bize yapılır mı hiç .....

Resmen öldürdün bizi.Şeftali mi desem,gözde kızarmış mısır mı desem,köftemi desem ,,yahu bizim oruçu tehlikeye soktun :((

SLM ve Muhabbetle...

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Fatih bey ,arılarında maşallah bahar yavrusu var.Balın bereketli olsun.Saglıcakla kalın.

EMRAH dedi ki...

Fatih bey selamlar her şey çok enfes gözüküyor paylaşımlar için teşkkürler.

Mirili dedi ki...

Mehmet abi teşekkür ederim kovan içerisindeki düzeni sürekli kontrol altında tutunca işler istediğimiz gibi ilerliyor.

:)

Ali abi geçen yıl kolonilerime kek verdiğim ve onca ilgilendiğim halde yumurta attıramayıp nüfuslarının eksilmesine seyirci kalmıştım. Ama görüyorsunuz ki daha kek vermeden durumlar böyle. Bal verimi ise ortada 2 ve 3. katlar bloke olmuştu kestane devamında yaptığımız sağımlar neticesinde kovanların bloke olmasını kurtardık.

Yusuf abi selamlar sağolasın. Ramazan da yapayım ki resim değer kazansın tok insan o resimleri görse ne anlarki :)))

Vecdi amca teşekkür ederim hepimizin ürünü bereketli olur inşallah.

Emrah bey selamlar ilgin için ben teşekür ederim sağolasın.

Taşkın ÖZŞAHİN dedi ki...

sayın
mirili abi
sen ne yazarsan yaz
biz gerçeği biliyoruz
karnıolun almanyadaki bal verimi 17kg
şimdi biz elimizdeki arıyı bırakıp bu arıyamı donelim
kendi ana vatanında bile başarısı düşük
karnıol ekonomik bir arı değil
çok tüketiyor
bunu zamanla anlayacaksınız
başarılar

Mirili dedi ki...

Taşkın ÖZŞAHİN dedi ki...
sayın
mirili abi
sen ne yazarsan yaz
biz gerçeği biliyoruz
karnıolun almanyadaki bal verimi 17kg
şimdi biz elimizdeki arıyı bırakıp bu arıyamı donelim
kendi ana vatanında bile başarısı düşük
karnıol ekonomik bir arı değil
çok tüketiyor
bunu zamanla anlayacaksınız
başarılar

--------------------


Taşkın bey ırk olayında bozuk plak gibi takılı kaldın onun bunun ağzıyla konuşuyorsun. Onca insan sana bişeyi ispat edemedi ama, sen de kimseyi tatmin edemiyorsun.

Kaç kilo bal aldın resimlerin nerde sadece yazıyorsun ispata gelince ortada yoksun. Kişileri yalancı deyip töhmet altında bırakmaya gelince meydandasın. Madem o kadar biliyorsun, başarılısın senide görelim kat kat kovanlarınla.
Bizim onca resimlerimize göre bal almamış illüzyonist isek sana ne demeli.
Kişi bilmediğinin düşmanıdır.